Pożar tartaku w Chorzelach.

infoprzasnysz pozar tartakuW dniu 21 maja br. około godziny 17:00 do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Przasnyszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze tartaku w miejscowości Chorzele na ul. Zygmunta Padlewskiego.

Ze względu na charakterystykę obiektu (zgromadzenie bardzo dużej ilości materiału palnego oraz możliwość szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru) na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane znaczne ilości sił i środków. Już po około 4 minutach od zadysponowani na miejsce pożaru dojechały zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorzelach, które podjęły pierwsze działania gaśnicze.

W wyniku rozpoznania ustalono, że pali się hala produkcyjna oraz samochód dostawczy. Kolejne przybywające zastępy wsparły działania gaśnicze budując kolejne linie gaśnicze oraz tworząc zasilanie wodne z sieci hydrantowej. W początkowej fazie pożaru pojawiła się możliwość zbudowania magistrali i zasilenie akcji gaśniczej wodą z rzeki Orzyc przy pomocy motopomp, ale ze względu na dość szybką lokalizację pożaru* (powstrzymanie rozprzestrzeniania się pożaru i ograniczenie intensywności procesu spalania), okazało się to nie konieczne.

Dyżurny Stanowiska Kierowania był w stałej łączności z Wojewódzkim Stanowiskiem Kierowania. Postawiono w stan Gotowości Grupę Operacyjną Komendanta Wojewódzkiego oraz Cysternę z KM PSP w Ostrołęce. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana Grupa Operacyjna Komendanta Powiatowego PSP w Przasnyszu w celu wsparcia w koordynacji przybyłych na miejsce zdarzenia 14 zastępów w skład których wchodziło 57 strażaków.

Kluczowe znaczenie dla ograniczenia strat miały działania strażaków, którzy zjawili się na miejscu jako pierwsi. To spowodowało, że pożar został dość szybko opanowany. Akcja gaśnicza trwała 4 godziny i 10 minut. Okoliczności zdarzenia i powstania pożaru bada policja.

Wielkie podziękowania należy skierować do wszystkich strażaków, którzy nie zważając na niebezpieczeństwo nawet w tak ciężkich czasach spieszą z pomocą aby ratować ludzkie życie i mienie.

W działaniach ratowniczo - gaśniczych uczestniczyły: JRG Przasnysz, Ochotnicze Straże Pożarne: Chorzele, Rycice, Zaręby, Krzynowłoga Mała, Mchowo, i Budki.

Pożar tartaku w...
Pożar tartaku w Chorzelach.
Pożar tartaku w...
Pożar tartaku w Chorzelach.

Filmy:
1
2
3

Źródło filmów i zdjęć: infoprzasnysz, OSP KSRG Chorzele.